首页
外语
计算机
考研
公务员
职业资格
财经
工程
司法
医学
专升本
自考
实用职业技能
登录
外语
A、4 cents. B、15 cents. C、19 cents. D、25 cents. C细节题。文中指出Their hamburgers sold for fifteen cents.Cheese was another four cents.所以
A、4 cents. B、15 cents. C、19 cents. D、25 cents. C细节题。文中指出Their hamburgers sold for fifteen cents.Cheese was another four cents.所以
admin
2019-01-06
109
问题
In 1939 two brothers, Mac and Dick McDonald, started a drive-in restaurant in San Bernadino, California. They carefully chose a busy corner for their location. They had run their own businesses for years, first a theatre, then a barbecue(烤肉) restaurant, and then another drive-in. But in their new operation, they offered a new, shortened menu: French fries, hamburgers, and sodas. To this small selection they added one new concept: quick service, no waiters or waitresses, and no tips.
Their hamburgers sold for fifteen cents. Cheese was another four cents. Their French fries and hamburgers had a remarkable uniformity, for the brothers had developed a strict routine for the preparation of their food, and they insisted on their cooks’ sticking to their routine. Their new drive-in became incredibly popular, particularly for lunch. People drove up by the hundreds during the busy noontime. The self-service restaurant was so popular that the brothers had allowed ten copies of their restaurant to be opened. They were content with this modest success until they met Ray Kroc.
Kroc was a salesman who met the McDonald brothers in 1954, when he was selling milk shake-mixing machines. He quickly saw the unique appeal of the brothers’ fast-food restaurants and bought the right to franchise(特许经营) other copies of their restaurants. The agreement struck included the right to duplicate the menu. The equipment, even their red and white buildings with the golden arches(拱门).
Today McDonald’ s is really a household name. Its names for its sandwiches have come to mean hamburger in the decades since the day Ray Kroc watched people rush up to order fifteen-cent hamburgers. In 1976, McDonald’s had over $1 billion in total sales. Its first twenty-two years is one of the most incredible success stories in modern American business history.
Questions 9 to 12 are based on the passage you have just heard.
9. Which business did Mac and Dick McDonald not run?
10. What is offered in the new menu?
11. How much should we pay for a hamburger and one cheese?
12. What is the main idea of this passage?
选项
A、4 cents.
B、15 cents.
C、19 cents.
D、25 cents.
答案
C
解析
细节题。文中指出Their hamburgers sold for fifteen cents.Cheese was another four cents.所以one hamburger and one cheese共19美分。所以选C。
转载请注明原文地址:https://kaotiyun.com/show/WMH7777K
0
大学英语六级
相关试题推荐
A、Lecturenotes.B、Exams.C、Contactwithteachers.D、Videosofdemonstrations.C细节题。根据短文中Somematerialsfromacoursemaynotbe
A、Supermarket.B、Yard.C、Restaurant.D、Hotel.A细节题。Sherrill说Iworkpart-timeatthesupermarket.即她在超市做兼职。此题B为干扰项,但在园圃工作的是Fill。因此
A)Reduce,reuse,andrecycle.RecyclinghasbecomeapartofAmericanlife.Italsoisanimportantpartofthewaste-processing
A)Reduce,reuse,andrecycle.RecyclinghasbecomeapartofAmericanlife.Italsoisanimportantpartofthewaste-processing
A、Indoorsports.B、Culturalcomparison.C、Conversationskills.D、Japanesepsychology.B主旨题。该文章把西方人的对话方式和日本人的对话方式进行比较,所以本文主要是进行文化
A、Pierrehadannouncedhissuccessprematurely.B、TheinvestigationofPierre’sexpeditionwasn’tthorough.C、Pierrewasn’tanex
IliveinthelandofDisney,Hollywoodandyear-roundsun.Youmaythinkpeopleinsuchaglamorous,fun-filledplacearehappi
Parents’Homework:FindPerfectTeachersforKidsA)TomiHalldidwhatshecouldtolobbyforthebestteachersforhertwochil
Technologycanmakeussmarterorstupider,andweneedtodevelopasetofprinciplestoguideoureverydaybehaviorandmakes
A、BecausemanyarchitectsstudiedwithWright.B、BecauseWrightstartedthepracticeof"land-scraping".C、BecauseWrightusede
随机试题
Themanagerorhissecretary______togiveyouaninterview.
肾结核的血尿特点是
癌性腹膜炎急性胃肠穿孔
(2009)下面4种楼板构造中混凝土楼板厚度相同,哪种构造隔绝撞击声的能力最差?
A、Vb=272.92kNB、Vb=260.89kNC、Vb=238.8lkND、Vb=250.18kNA按《高层建筑混凝土结构技术规程》第6.2.5条公式(6.2.5-1)进行计算:
可交换公司债券一旦发售,股东就不得再行赎回。( )
下列关于税收强制执行措施的表述中,正确的是()。
某县为了改善办学条件,计划集中采购一批投影仪和教室音响。已知购买2套教室音响比购买3台投影仪多4000元,购买4套教室音响和3台投影仪共需要71000元。则1套教室音响比1台投影仪贵:()
群众路线是我们党的生命线和根本工作路线,下列关于群众路线的说法不正确的是:
Inourlifetime,weshouldsufferfromalotofhardship,setbackandmisery.Perhapsnobodycouldfreefromtheseunhappythin
最新回复
(
0
)