首页
外语
计算机
考研
公务员
职业资格
财经
工程
司法
医学
专升本
自考
实用职业技能
登录
外语
A、125 dollars a day for individual instruction. B、67 dollars a person for group instruction. C、76 dollars a day for individual i
A、125 dollars a day for individual instruction. B、67 dollars a person for group instruction. C、76 dollars a day for individual i
admin
2011-01-01
60
问题
W: Snowboarding’s so popular now—everyone’s doing it. It’s taking over from skiing in some resorts.
M: Come to think of it, how much are lessons? I presume you can get those here, too.
W: You bet. (23) It’s 125 dollars a day for one to one instruction, 3 hours in the morning, and 3 in the afternoon. Personally, I’d recommend learning as part of a group, though. It’s more fun, and it’s quite a bit cheaper. It depends on what you prefer. That’s 76 dollars per person, for the same number of hours as individual instruction.
M: That’s a good deal. Does that include equipment hire?
W: Well, since you’re our first customer of the season, we might just throw that in.
M: Fantastic. We’ll definitely see you next week. Oh, one more thing. Is off-peak season still until the end of November?
W: Yes, and then for the whole of March. Oh, hang on. No, the seasons have changed a bit. I can’t believe I forgot. The centre is closed from the beginning of April to the end of September. Off-peak’s from the 1st October until the 10th December, and then peak season is around Christmas and New Year. Post Christmas off-peak season is also the whole of February and March.
M: Yeah. (24) So peak season is from the 11th December until...?
W: (24) From the 11th December until the 31st January. Lots of school groups in January, even though it’s 50% more expensive than off-peak season.
M: (25) So we’re getting a good deal by turning up at the start of the season.
W: Definitely. It’s a good idea anyway—word hasn’t really got around that everything’s up and running, and most people are at work, so you get the slopes pretty much to yourself.
Questions:23. How much do snowboarding lessons cost one day?
24.When is the peak season?
25.What is the man probably going to do?
选项
A、125 dollars a day for individual instruction.
B、67 dollars a person for group instruction.
C、76 dollars a day for individual instruction.
D、Individual instruction is quite a bit cheaper.
答案
A
解析
此题关键是听清楚两个数字,女士说一对一授课(one to one instruction)学费为125美元,小组授课为76美元。故选A)项。
转载请注明原文地址:https://kaotiyun.com/show/TNy7777K
0
大学英语四级
相关试题推荐
A、Studentsmayworryabouttheentrancerequirementofthebestcolleges.B、Studentsmayworryabouttheirtalentinmusicrequi
TherecessionistakingaserioustollonAmericanretail,bute-commercecouldemergeasawinner.Accordingtoanewrepor
Studentswhoareshytoanswerquestionsinclasswillhavetheirembarrassmentendedinanewelectronicsystemwhichallowsth
SecretsofStrongFamiliesAgroupofAmericanmarriageandfamilycounselorsonceplacedabriefnoticeinfourdozennewsp
A、Theirplaythings.B、Somemoney.C、Theirrelatives’hands.D、Theirshoes.A题目问家庭画册中,小孩手上最可能拿什么。短文中提到孩子手上拿的东西可以让历史学家了解当时孩子玩的东西和他
A、Someimportantmedicinesarefromtherainforests.B、Disappearingforests,willnotaffecttheworld’stemperature.C、Almost
Forthispart,youareallowed30minutestowriteashortessayentitledCheatingatExaminations.Youshouldwriteatleast12
Inhisyouth,KnuteAxelbrodwantedtolearnmanylanguages,toknoweverythingabouthumanhistory,to【C1】______wisebyreadin
A、Thepear.B、Theweather.C、Thedessert.D、Thecold.C题目询问什么造成了男士的问题。关键是听到男士说“我只不过吃了三勺巧克力冰激凌”,可判断答案为选项C(甜点)。
InBritainarrangementforinvitingandentertainingguestsataweddingareusuallytheresponsibilityofthebride’sfamily.I
随机试题
如果函数甲调用函数乙,函数乙又调用函数丙,这叫________;函数甲自己调用自己,这叫________。
A.留针拔罐法B.走罐法C.闪罐法D.刺血拔罐法能加强刺血治疗作用的拔罐法为
检查邻面龋的可靠方法为
骨料储量主要取决于()。
海关对尚未构成走私罪的违法当事人可给予下列哪几种行政处罚______
在诉讼时效期间的最后6个月内,因一定事由的发生可导致诉讼时效中止。根据民事法律制度的规定,下列事由中,能够导致诉讼时效中止的是()。
拣货的最小单位是()。
(2012年试题,三)设随机变量X与Y相互独立且分别服从正态分布N(μ,σ2)与N(μ,2σ2),其中σ是未知参数且σ>0.设Z=X—Y求z的概率密度fz(z);
将一台Catalyst6500交换机的系统时间设置为2015年3月23日星期一的18点10分35秒,下列交换机正确的配置是()。
A、Hospitalstaffonly.B、ManyPackerHallresidents.C、Manyofficials.D、Theartstudents.C本题问“谁会参加步行马拉松?”男士说“你不知道吗,PackerHall
最新回复
(
0
)