首页
外语
计算机
考研
公务员
职业资格
财经
工程
司法
医学
专升本
自考
实用职业技能
登录
专升本
California families are facing a rapidly mounting uphill battle to make enough money to provide basic household essentials, acco
California families are facing a rapidly mounting uphill battle to make enough money to provide basic household essentials, acco
admin
2012-05-11
38
问题
California families are facing a rapidly mounting uphill battle to make enough money to provide basic household essentials, according to a new study conducted by the California Budget Project.
The research compiled by the Sacramento-based non-profit organization concluded an average two-parent family with one employed adult in California needs to make $51,177 a year, or $24.60 cents an hour, to pay for housing, transportation, food, utilities, child care, health coverage, taxes and other basic expenses.
The number grows significantly higher in the Bay Area, the state’s most expensive region. A Bay Area family of four with two working adults living in rental housing needs a combined income of $79,946 to cover essential needs. That number is more than four times greater than the $19,157 income level recognized by the federal government as impoverished.
The study is the fourth semi-annual survey conducted by the California Budget Project since 1999.
California Budget Project executive director Jean Ross said helping state officials and residents understand the numbers found in the report is crucial to moving families toward self-sufficiency.
"How should we be targeting some of our programs and policies?" "How much do young people need to earn and what kind of a job should they be looking to train for if they want to have that salary that can support a family?"
CBP said the project was based on actual costs or generally accepted fair standard prices based on weighted averages found in ten California regions.
What are some basic expenses for Bay Area families?
选项
A、Candy, soda and popcorn.
B、Entertainment, clothing and vacations.
C、Sports cars, boats and electronics.
D、Food, housing and taxes.
答案
D
解析
第二段中列举了几种基本消费。D项中的三种都被包括在内。
转载请注明原文地址:https://kaotiyun.com/show/2dlC777K
本试题收录于:
英语题库成考专升本分类
0
英语
成考专升本
相关试题推荐
Itisphysicallyimpossibleforawall-educatedintellectual,orabravemantomakemoneythechiefobjectofhisthoughts;as
“Willanotherfiftybeenough?”“Justtwentywill______.”
Myfatherwavedmegood-byeandthebussetoff.Thepersonsitting【C1】______tomewasanengineergoingtoPeshawartoinspect
A、broughtB、oughtC、thoughtD、thoughD
Laurawasmarriedfor6months.Herhusbandwasusingdrugs.Shedidn’twanthersonorherunbornbabytolivethatway,butsh
Inafamilywheretherolesofmenandwomenarenotsharplyseparatedandwheremanyhouseholdtasksaresharedtoagreateror
Myhusbandandchildrenfeelveryhappytolivehere.Theycan’tseethatweliveonadirtystreetinadirtyhouseamongpeopl
TheearliestimmigrantstoNorthAmericafoundIndiansalreadylivingthere.TheIndiansnumberedabout500,000atthattime.Th
Christopherisnotmarriedyet:heisstilla【36】.Heisinterested【37】football,whichisanexciting【38】andenjoys【39】towatch
______problemsyouhave,askHarryheretohelpyou.Heknowseverything.
随机试题
过滤操作适用于分离含固体物质的非均相物系。()
简述康复疗法的文娱治疗。
苯二氮类的药理作用机制是
单位工程划分时,某个专业工程因工程量大及()可酌情划分为单位工程。
下列不属于细水雾灭火系统的特性的是()。
房地产代理的法律后果直接归属()。
一家早餐店只出售粥、馒头和包子。粥有三种:大米粥、小米粥和绿豆粥,每份1元;馒头有两种:红糖馒头和牛奶馒头,每个2元;包子只有一种三鲜大肉包,每个3元。陈某在这家店吃早餐,花了4元钱,假设陈某点的早餐不重样,问:他吃到包子的概率是多少?
Ifyougetlostintheforest,youshould______.What’sthemeaningoftheunderlinedsentence(划线句子)?
ReadpartofaletterbelowfromMsZhang,invitingyoutogiveapresentationatacareersconferencesheisorganising.Wewou
TheEclipseofFreudSigmundFreudisrightlyregardedasthefatherofmodernphychiatry.Henotonlydevelopedthemostpro
最新回复
(
0
)