首页
外语
计算机
考研
公务员
职业资格
财经
工程
司法
医学
专升本
自考
实用职业技能
登录
外语
Solve the problem and indicate the best of the answer choices given. NUMBERS: All numbers used are real numbers. FIGURES:
Solve the problem and indicate the best of the answer choices given. NUMBERS: All numbers used are real numbers. FIGURES:
admin
2011-02-20
89
问题
Solve the problem and indicate the best of the answer choices given.
NUMBERS: All numbers used are real numbers.
FIGURES: A figure accompanying a problem-solving question is intended to provide information useful in solving the problem. Figures are drawn as accurately as possible EXCEPT when it is stated in a specific problem that its figure is not drawn to scale. Straight lines may sometimes appear jagged. All figures lie in a plane unless otherwise indicated.
The following data sufficiency problems consist of a question and two statements, labeled (1) and (2), in which certain data are given. You have to decide whether the data given in the statements are sufficient for answering the question. Using the data given in the statements plus your knowledge of mathematics and everyday facts (such as the number of days in July or the meaning of counterclockwise), you must indicate whether
A. Statement (1) ALONE is sufficient, but statement (2) alone is not sufficient.
B. Statement (2) ALONE is sufficient, but statement (1) alone is not sufficient.
C. BOTH statements TOGETHER are sufficient, but NEITHER statement ALONE is sufficient.
D. EACH statement ALONE is sufficient.
E. Statements (1) and (2) TOGETHER are NOT sufficient.
If all apples at a certain grocery store are equally priced, and all pears at the same grocery store are equally priced, what is the same price of a pear?
(1) Eight pears cost eighty cents more than eight apples.
(2) Ten apples cost twenty cents more than eight pears.
选项
答案
C
解析
alone is insufficient because it does not give the price of either item. (2) alone is insufficient because it does not give the price of either item. If the statements are combined, you can determine that the addition of two apples increased the value of the bundle of apples as opposed to the bundle of pears by $1.00, so each apple must be worth $0.50. From (1), we know that each pear costs $0.10 more than each apple, so each pear is worth $0.60.
转载请注明原文地址:https://kaotiyun.com/show/PDtO777K
本试题收录于:
GMAT QUANTITATIVE题库GMAT分类
0
GMAT QUANTITATIVE
GMAT
相关试题推荐
Veryoldpeopledoraisemoralproblemforalmosteveryonewhocomesintotouchwiththem.Theirvalues—thiscan’tberepeatedt
Beforewelefttheroomthechairmanmadesure______thelightswereturnedoff.
Forthispart,youareallowed30minutestowriteacompositiononthetopic:OnFoodSafety.Youshouldwriteinnolessthan
Spending50minuteswithacellphoneclosetoyourearisenoughtochangebraincellactivityinthepartofthebrainclosest
Alltheusefulenergyatthesurfaceoftheearthcomesfromtheactivityofthesun.Thesunheatsandfeedscreaturesandmank
Inasecondhandbookshop,Billycameacrossabookwhichhethoughtwascertainlya______edition.
______fromthemoon,theearthwithwater______seventypercentofitssurface.
IntheUnitedStatesduring1992,anyfamilyoffourwithanannualcashincomeoflessthan$14,335(beforetaxes)wasconsider
Belowisapictureshowingayoungwomanwhoworksathome.Writeanessayofabout120wordsmakingreferencetothefollowing
Entireculturesoperateonelaboratesystemsofindirectness.Forexample,itisdiscoveredinasmallresearchprojectthatmos
随机试题
Shemovedawayfromherparents,andmissedthem______enjoytheexcitinglifeinNewYork.
食管癌的早期症状为()
女,40岁,患甲状腺功能亢进症,突然出现双下肢不能动。查体:双下肢膝腱反射减退,无肌萎缩。血钾测定为2.8mmol/L,你认为最可能是下列哪种情况()
桥梁扩大基础冲刷深度大于设计值,冲空面积达20%以上,则该桥梁技术状况评定等级为()。
按润滑油送达气缸镜面的方式分,以下不属于气缸润滑的是()。
根据()规定的主要内容,可在儿童福利院针对残疾儿童开展文化知识普及及技能培训。
郭老师在教授“千克的初步认识”一课时,忘了拆下天平物盘上的胶垫,结果出现两次称量一支粉笔的结果相差10倍的错误。面对这个问题,下面的处理方式最合适的是()。
在VisualFoxPro中,用于建立或修改程序文件的命令是()。
Wemaylookattheworldaroundus,butsomehowwemanagenottoseeituntilwhateverwe’vebecomeusedtosuddenlydisappears.
It’snosecretthatmanychildrenwouldbehealthierandhappierwithadoptiveparentsthanwiththeparentsthatnaturedealtt
最新回复
(
0
)