首页
外语
计算机
考研
公务员
职业资格
财经
工程
司法
医学
专升本
自考
实用职业技能
登录
考研
Eating healthily costs about $1.50 more per person daily, according to the most thorough review yet of the affordability of a he
Eating healthily costs about $1.50 more per person daily, according to the most thorough review yet of the affordability of a he
admin
2015-08-29
27
问题
Eating healthily costs about $1.50 more per person daily, according to the most thorough review yet of the affordability of a healthy diet.
"For many low-income families, an【C1】______$1.50 daily is quite a lot," says Mayuree Rao, "It【C2】______to about $550 more per year per person, and that could be a real【C3】______to healthy eating."
Rao and her colleagues reached their【C4】______after analysing 27 studies from 10 high-income countries, comparing price【C5】______for healthy versus unhealthy ingredients and diets.【C6】______one study compared the cost of a diet rich in fruit and vegetables versus one that was【C7】______in them. Another compared prices of【C8】______healthy and less healthy items, such as wholegrain versus white bread.
Individual items were【C9】______matched in price. Meats【C10】______the largest difference: healthier options cost an average of 29 cents per serving more than unhealthy options.
【C11】______this, comparisons of whole diets showed that healthier diets cost averagely $1.48 more per day.
This shows that comparisons based on single ingredients don’t tell the full【C12】______. "It tells us that,【C13】______, it doesn’t cost more to eat healthier based on one nutrient," says Rao. "But there’s growing evidence that the【C14】______of foods in your diet【C15】______your disease risk more than any single nutrient, so we think our【C16】______finding that healthier diets cost about $1.50 more has the most public health【C17】______."
As to why healthier food has become more【C18】______Rao says that it may be because the food industry organizes itself and the types of food it produces to【C19】______its own economies of scale,【C20】______than what’s best for consumers.
【C17】
选项
A、strategy
B、relevance
C、tendency
D、suggestion
答案
B
解析
该句用表转折关系的连词But引出文章的重要观点,即饮食中的食物组合比任何单一营养素对健康的影响更大,接着用表结果的连词so总结到,对健康饮食价格的研究与公共卫生健康关联最大.据此选B项relevance“相关性,意义”。
转载请注明原文地址:https://kaotiyun.com/show/o474777K
0
考研英语一
相关试题推荐
Whenitcomestotheeconomy,pessimismisinandgoodoldAmericanoptimismisout.Fromtheheadlinesinthenewspaperstothe
Largelectureclassesarefrequentlyregardedasanecessaryevil.Suchclasses【C1】______beofferedinmanycollegesandunivers
Largelectureclassesarefrequentlyregardedasanecessaryevil.Suchclasses【C1】______beofferedinmanycollegesandunivers
Becauseagricultureissoimportanttoanation’swell-being,governmentshavealwaysbeenconcernedwithit.Forexample,theU
Overthepastcentury,allkindsofunfairnessanddiscriminationhavebeencondemnedormadeillegal.Butoneinsidiousformco
Issittingintrafficasinevitableasdeathandtaxes?Perhapsnot.Manycountriesnowhavededicatedtraffic-monitoringcentre
Inthislatestfacetoftheongoinginformationrevolution,millionsofpersonalcomputersareconnectedbytheInternetandoth
Theageatwhichyoungchildrenbegintomakemoraldiscriminationsaboutharmfulactionscommittedagainstthemselvesorothers
Forhealthinsurance,theUnitedStateshastakentheroadlesstraveled.TheUnitedStatesistheonlyrichcountrywithoutuni
随机试题
A、环形包扎法B、螺旋形包扎法C、回返形包扎法D、蛇形包扎法E、螺旋返折形包扎法包扎上臂应用()。
长期采用全胃肠外营养,理想静脉为
开发商除了可以通过土地出让这个国家垄断的一级市场获取国有土地使用权外,还可以在房地产市场上通过转让,或与当前的土地使用者或拥有者合作的方式获取可供房地产开发的土地。()
在费用优化时,如果被压缩对象的直接费用率或组合费用率等于工程间接费用率时()。
加工设备能力及状态的监理包括( )。
A公司2017年7月5日发行公司债券,每张面值1000元,票面年利率10%,4年期。要求:假定每年7月4日付息一次,到期按面值偿还。B公司2019年7月5日按每张1000元的价格购入该债券并持有至到期,计算该债券的持有至到期收益率。
倪教授认为,我国工程技术领域可以考虑与国外先进技术合作,但任何涉及核心技术的项目决不能受制于人;我国许多网络安全建设项目涉及信息核心技术,如果全盘引进国外先进技术而不努力自主创新,我国的网络安全将受到严重威胁。
给定程序中,函数fun的功能是:利用指针数组对形参ss所指字符串数组中的字符串按由长到短的顺序排序,并输出排序结果。ss所指字符串数组中共有N个字符串,且串长小于M。请在程序的下划线处填入正确的内容并把下划线删除,使程序得出正确的结果。注意:源程序存放
A、你把我打扮成什么样B、肚子很大不好买衣服C、我穿什么都不会好看D、你要买什么样的衣服C
Shynessisthecauseofmuchunhappinessforagreatmanypeople.Shypeopleareanxiousand【B1】______;thatis,theyareexces
最新回复
(
0
)