首页
外语
计算机
考研
公务员
职业资格
财经
工程
司法
医学
专升本
自考
实用职业技能
登录
考研
Eating healthily costs about $1.50 more per person daily, according to the most thorough review yet of the affordability of a he
Eating healthily costs about $1.50 more per person daily, according to the most thorough review yet of the affordability of a he
admin
2015-08-29
12
问题
Eating healthily costs about $1.50 more per person daily, according to the most thorough review yet of the affordability of a healthy diet.
"For many low-income families, an【C1】______$1.50 daily is quite a lot," says Mayuree Rao, "It【C2】______to about $550 more per year per person, and that could be a real【C3】______to healthy eating."
Rao and her colleagues reached their【C4】______after analysing 27 studies from 10 high-income countries, comparing price【C5】______for healthy versus unhealthy ingredients and diets.【C6】______one study compared the cost of a diet rich in fruit and vegetables versus one that was【C7】______in them. Another compared prices of【C8】______healthy and less healthy items, such as wholegrain versus white bread.
Individual items were【C9】______matched in price. Meats【C10】______the largest difference: healthier options cost an average of 29 cents per serving more than unhealthy options.
【C11】______this, comparisons of whole diets showed that healthier diets cost averagely $1.48 more per day.
This shows that comparisons based on single ingredients don’t tell the full【C12】______. "It tells us that,【C13】______, it doesn’t cost more to eat healthier based on one nutrient," says Rao. "But there’s growing evidence that the【C14】______of foods in your diet【C15】______your disease risk more than any single nutrient, so we think our【C16】______finding that healthier diets cost about $1.50 more has the most public health【C17】______."
As to why healthier food has become more【C18】______Rao says that it may be because the food industry organizes itself and the types of food it produces to【C19】______its own economies of scale,【C20】______than what’s best for consumers.
【C2】
选项
A、magnifies
B、translates
C、compares
D、illustrates
答案
B
解析
空格前面的主语it指代上文的$1.50 more per person daily,空格后面是$550 moreper year per person,即从每天多花的量推算出每年多花的量,据此空格处需填入表“转化”的词,B项translates“转化”符合语义要求。
转载请注明原文地址:https://kaotiyun.com/show/F474777K
0
考研英语一
相关试题推荐
Thecomponentofthehealthypersonalitythatisthefirsttodevelopisthesenseofthetrust.Thecrucialtimeforitsemerge
Thecomponentofthehealthypersonalitythatisthefirsttodevelopisthesenseofthetrust.Thecrucialtimeforitsemerge
Britain’sCabinetOfficereleasedasweepingreportonthecountry’sfoodpolicy,anddeterminedthatBritonsarewastingtoomu
Whenitcomestotheeconomy,pessimismisinandgoodoldAmericanoptimismisout.Fromtheheadlinesinthenewspaperstothe
Largelectureclassesarefrequentlyregardedasanecessaryevil.Suchclasses【C1】______beofferedinmanycollegesandunivers
Musicmeansdifferentthingstodifferentpeopleandsometimesevendifferentthingstothesamepersonatdifferentmomentsof
Thenation’seconomiccollapsejoltedmanyNewYorkersintofinancialdistress,drivingsomeintopovertyanddependenceonfood
Theageatwhichyoungchildrenbegintomakemoraldiscriminationsaboutharmfulactionscommittedagainstthemselvesorothers
Forhealthinsurance,theUnitedStateshastakentheroadlesstraveled.TheUnitedStatesistheonlyrichcountrywithoutuni
AsthegovernmentlaunchestheNationalYearofMusic,anewreportconfirmsthatlearninganinstrumenthasmanybenefitsforc
随机试题
熔化极氩弧堆焊时,采取直流反接电源。
患者,女,68岁。因治疗高血压危象而静脉滴注硝普钠,结果引起了其代谢产物——硫氰化物蓄积中毒。硫氰化物中的CN-是呼吸链抑制剂,其作用位点是
下列选项中,不属于所得税的是()。
下列不需要单独编制专项施工方案的是()。
(2001年考试真题)甲工业企业为增值税小规模纳税人。本期外购原材料一批,购买价格为10000元,增值税为1700元,入库前发生的挑选整理费用为500元。该批原材料的入账价值为()元。
暖色的东西看上去显得大,有视觉膨胀的作用,这是感觉的()现象。
下列哪一个不属于从众的原因?()
SleepSmartisaclockthatAsyousleep,theheadband
Forsometimenow,______hasbeenpresumednottoexist:thecynicalconvictionthateverybodyhasanangleisconsideredwisdom.
HamburgersandFrenchfriescanbegotat______thefastfoodrestaurants.Seafoodandice-creamareservedatallfastfoodr
最新回复
(
0
)